Мінскае гарадское аддзяленне ГА «Саюз пісьменнікаў Беларусі»


Мінскае гарадское аддзяленне ГА «Саюз пісьменнікаў Беларусі»

Утворана 16.12.2005 года. Страршынёю абраны вядомы паэт, празаік, перакладчык, крытык і мовазнавец, лаўрэат Нацыянальнай, многіх рэспубліканскіх і міжнародных літаратурных прэмій Міхась Пазнякоў. Сталічнае аддзяленне СПБ налічвае амаль 300 прафесіянальных літаратараў. Сярод іх – 13 лаўрэатаў Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь. Больш за 60 пісьменнікаў аддзялення маюць высокія дзяржаўныя ўзнагароды. 139 пісьменнікаў аддзялення – лаўрэаты прэстыжных літаратурных і журналісцкіх прэмій, у тым ліку і міжнародных. 20 пісьменнікаў з’яўляюцца дактарамі навук, 32 – кандыдатамі навук. Два – акадэмікі Нацыянальных акадэмій навук Беларусі і Сербіі. За год выходзіць 100-120 аўтарскіх кніг, публікуецца ў перыядычных выданнях і зборніках звыш 2000 твораў.

 

Аддзяленнем праводзіцца вялікая арганізацыйная, культурна-масавая, асветніцкая, рэдактарская, кансультацыйная работа. Працуюць літаратурныя студыі і аб’яднанні пры бібліятэках, школах, гімназіях, ВНУ, Школа юнага паэта і Школа юнага празаіка. Праводзяцца міжнародныя, рэспубліканскія, гарадскія ведамасныя і раённыя творчыя конкурсы. Працуюць творчыя секцыі, праводзяцца творчыя семінары для пачынаючых і маладых літаратараў. Дзейнічаюць савет аддзялення і камісія па рабоце з ветэранамі. Кожны год з удзелам пісьменнікаў аддзялення праводзіцца да 2000 мерапрыемстваў, праходзіць звыш 10 000 пісьменніцкіх выступленняў у самых розных аўдыторыях сталіцы, краіны і за яе межамі.

 

Сярод адметных мерапрыемстваў – дзяржаўныя святы, свята горада, кніжныя выстаўкі, Мінскія гарадскія паэтычныя чытанні, гарадское свята гумару, фестывалі, круглыя сталы, канферэнцыі,творчыя і юбілейныя вечары, прэзентацыі кніг, ранішнікі і г. д.

 

У 2016 годзе аддзяленнем заснаваны Мінскі гарадскі тэатр паэзіі, які працуе на базе Цэнтральнай гарадской бібліятэкі імя Янкі Купалы. Дырэктар тэатра — Міхась Пазнякоў, мастацкі кіраўнік — Вольга Багушыньска.

 

Упершыню сталічным аддзяленнем падрыхтавана анталогія маладой паэзіі Беларусі "Мы ‒ маладыя", дзе прадстаўлена 166 паэтаў (укладальнік Міхась Башлакоў).

 

У 2011г. распачаты выпуск кніжных серый “Бібліятэка Мінскага гарадскога аддзялення СПБ” і “Мінскія маладыя галасы”. За гэты час тут пабачылі свет больш за 80 аўтарскіх кніг і калектыўных зборнікаў. Маладым літаратарам (да 30 гадоў) прысуджаецца штогодняя літаратурная прэмія МГА СПБ “Адкрыццё года”. З 2017 г. заснаваны яшчэ чатыры літаратурныя прэміі ў намінацыях: “Проза”, “Паэзія”, “Дзіцячая літаратура”, “Публіцыстыка”.  

 

Добрыя творчыя стасункі наладжаны з пісьменніцкімі арганізацыямі Масквы, Санкт-Пецярбурга, Астраханскай, Калінінградскай і Цюменскай абласцей, Дагестана, Чачэнскай рэспублікі, Калмыкіі (Расія), Кіева і Чарнігава (Україна). Выходзяць сумесныя зборнікі твораў, нумары часопісаў і газет, ажыццяўляюцца ўзаемапераклады.

Работа аддзялення праводзіцца ў цесным кантакце з Галоўным упраўленнем ідэалагічнай работы, культуры і па справах моладзі Мінгарвыканкама, Мінскай гарадской арганізацыяй БРСМ.

 

Плённыя творчыя стасункі ў аддзялення таксама з упраўленнямі ідэалагічнай работы Міністэрства абароны РБ і Дзяржкамітэта пагранвойскаў РБ. 

 

Савет Мінскага гарадскога аддзялення ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

 

Пазнякоў Міхаіл Паўлавіч – старшыня савета.

 

Касцючэнка Наталія Мікалаеўна – намеснік старшыні савета.

 

Аўруцін Анатоль Юр’евіч, Бунта Тамара Пятроўна, Гальпяровіч Навум Якаўлевіч, Зэкаў Анатоль Мікалаевіч, Мазго Уладзімір Мінавіч, Навумовіч Уладзімір Аляксандравіч, Палеес Лізавета Давыдаўна, Тулінаў Уладзімір Максімавіч, Чарказян Ганад Бадрыевіч – члены савета. 

 

 

Дзяржаўныя ўзнагароды пісьменнікаў Мінскага гарадскога аддзялення СПБ

 

 Ордэн Францыска Скарыны:

1. Алесь Савіцкі

2. Уладзімір Карызна

3. Уладзімір Ліпскі

4. Уладзімір Гніламёдаў

5. Уладзімір Шугля

6. Анатоль Аўруцін

 

Медаль Францыска Скарыны:

1. Алесь Марціновіч

2. Уладзімір Шугля

3. Таццяна Шамякіна

4. Мікола Маляўка

5. Уладзімір Федасеенка

6. Анатоль Аўруцін

7. Анатоль Дзялендзік

8. Мікола Мятліцкі

9. Навум Гальпяровіч

10. Міхась Пазнякоў

11. Алесь Бадак

12. Васіль Шырко

13. Уладзімір Мазго

14. Хізры Асадулаеў

15. Сяргей Трахімёнак

16. Міхась Башлакоў

17. Уладзімір Навумовіч

18. Сяргей Рассадзін

19. Ігар Лапцёнак

20. Андрэй Душачкін

21. Ліліяна Анцух

22. Віктар Праўдзін

23. Ганад Чарказян

24. Іван Юркін

25.Наталія Касцючэнка

26. Анатоль Зэкаў

27. Андрэй Скарынкін

28. Казімір Камейша

29. Валянціна Паліканіна

30. Уладзімір Саламаха

 

 

Медаль “За працоўныя заслугі”:

1. Міхась Пазнякоў

 

Дзяржаўная прэмія Рэспублікі Беларусь:

1. Міхась Башлакоў

 

Спецыяльная прэмія Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь у галіне літаратуры:

1. Алесь Наварыч

2. Віктар Шніп

3. Мікола Маляўка

4. Валянціна Паліканіна

5. Вячаслаў Бандарэнка

6. Анатоль Статкевіч-Чабаганаў

7. Мікола Мятліцкі

 

Прэмія “Зоркі Садружнасці”:

1. Мікалай Чаргінец

2. Алесь Бадак

3. Іван Саверчанка

 

Прэмія Саюзнай дзяржавы:

1. Іван Юркін (паэт-песеннік)

 

Прэмія Федэрацыі прафсаюзаў Беларусі ў галіне літаратуры і мастацтва:

1. Леанід Левановіч

2. Мікола Чарняўскі

3. Мікола Маляўка

4. Уладзімір Мазго

5. Міхась Пазнякоў

6. Ганна Александровіч

7. Валянціна Паліканіна

 

Падзяка Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь:

1. Казімір Камейша

2. Ніна Галіноўская

3. Ніна Чайка

4. Васіль Шырко

5. Уладзімір Карызна

 

Заслужаны работнік культуры Рэспублікі Беларусь:

1. Генадзь Пашкоў

2. Мікалай Чаргінец

3. Уладзімір Вялічка

4. Міхаіл Шыманскі

5. Алесь Марціновіч

6. Уладзімір Ліпскі

7. Уладзімір Карызна

8. Уладзімір Гніламёдаў

9. Мікола Мятліцкі

10. Мікола Чарняўскі

11. Навум Гальпяровіч

 

Заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь:

1. Сяргей Волкаў

2. Анатоль Дзялендзік

 

Заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь:

1. Андрэй Душачкін

 

Народны мастак Рэспублікі Дагестан:
1. Хізры Асадулаеў


Народны мастак Чачэнскай Рэспублікі:
1. Хізры Асадулаеў

 

Нацыянальная літаратурная прэмія Беларусі:

1. Уладзімір Саламаха

2. Алесь Марціновіч

3. Міхаіл Шыманскі

4. Дзяніс Марціновіч

5. Сяргей Давідовіч

6. Ягор Конеў

7. Таццяна Мацюхіна

8. Анатоль Аўруцін

9. Міхась Пазнякоў

10. Маргарыта Латышкевіч

11. Георгій Марчук

12. Васіль Шырко

13. Казімір Камейша

14. Юлія Алейчанка

15. Алег Ждан

16. Іван Саверчанка

17. Станіслав Умец

18. Мікола Маляўка

 

Прэмія Савета камандуючых пагранічных войск СНД:

1. Міхась Пазнякоў

 

Прэмія Міністра абароны РБ у галіне літаратуры:

1. Алесь Савіцкі

2. Анатоль Сульянаў

3. Яўген Каршукоў (двойчы)

4. Міхась Пазнякоў (тройчы)

5. Аляксандр Сакалоў

6. Георгій Марчук

7. Вячаслаў Бандарэнка

8. Вячаслаў Варламаў

9. Валерый Чудаў

10. Таццяна Купрыянец

11. Віктар Ермаловіч

12. Уладзімір Тулінаў

 

Спіс членаў  Мінскага гарадскога аддзялення ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі” на 04.11.2021 г. 

1. Александровіч Ганна Пятроўна

2. Алешка Валерый Антонавіч

3. Аляксейчык Якаў Якаўлевіч

4. Андрэеў Анатоль Мікалаевіч

5. Ануфрыеў Генадзь Рыгоравіч

6. Анцух Ліліяна Фёдараўна

7. Артханаў Глеб (Аляксееў Юрый Ігаравіч)

8. Архіпава Таццяна Яўгенаўна

9. Арцюх Дзмітрый Уладзіміравіч

10. Асадулаеў Хізры Газіевіч

11. Астраумаў Андрэй Юр’евіч

12. Атрошанка Таццяна Аляксандраўна

13. Аўруцін Анатоль Юр’евіч

14. Аўсеп’ян (Карэніна) Ірына Васільеўна

15. Ашурка Уладзімір Мікалаевіч (Філмар Плэйс)

16. Багадзяж Мікалай Канстанцінавіч

17. Багдановіч Леанід Уладзіміравіч

18. Бадак Алесь (Аляксандр Мікалаевіч

19. Бандарэнка Вячаслаў Васільевіч

20. Баравой Фёдар Іванавіч

21. Баравы Яўген Васільевіч

22. Бараноўскі Аляксандр Аляксандравіч

23. Бартохава Святлана Паўлаўна

24. Барысевіч Валянцін Аляксандравіч

25. Басікірская Алена Уладзіміраўна

26. Батракова Наталля Мікалаеўна

27. Бахнова Святлана Васільеўна

28. Башлакоў Андрэй Міхайлавіч

29. Башлакоў Міхась (Міхаіл Захаравіч)

30. Баяровіч Алена Аляксандраўна

31. Бірук (Шпакевіч) Вольга Цімафееўна

32. Бірчанка Таццяна Яфімаўна

33. Бокза Андрэй Яўгенавіч

34. Бунта Тамара Пятроўна

35. Буракова (Буранава) Надзея Сцяпанаўна

36. Бурдыка Людміла Рыгораўна

37. Быстрымовіч Валянціна Яфімаўна

38. Бястолкаў Валерый Віктаравіч

39. Вараб’ёва Людміла Анатольеўна

40. Варламаў Вячаслаў Барысавіч

41. Васіленка Уладзімір Юр’евіч

42. Васільева Ганна Яўгенаўна

43. Вашчанка Аляксандр Пятровіч

44. Вераб’ёў Павел Віктаравіч

45. Верціхоўская Марыя

46. Волкаў Сяргей Анатольевіч

47. Воранава Людміла Віктараўна

48. Вялько Аляксандр Уладзіміравіч

49. Галдзянкоў Міхаіл Анатольевіч

50. Галіноўская Ніна Васільеўна

51. Гальпяровіч Навум Якаўлевіч

52. Ганушкіна (Мацюк) Бажэна Юр’еўна

53. Гарадніцкі Яўген Андрэевіч

54. Гарбачоў Юрый Юр’евіч (Юрась Нераток)

55. Гардзей Віктар Канстанцінавіч

56. Гаўрылаў Мікалай Пятровіч

57. Гіргель Сяргей Мікалаевіч

58. Гіруцкі Анатоль Антонавіч

59. Глушакоў Уладзімір Сцяпанавіч

60. Гніламёдаў Уладзімір Васільевіч

61. Грамовіч Эдуард Аляксандравіч

62. Груздоў Аркадзь Леанідавіч

63. Гулевіч (Прышчэпава) Таццяна Ігараўна

64. Гурская Ірына Аляксандраўна

65. Давідовіч Сяргей Фёдаравіч

66. Дарашэвіч Уладзімір Мікалаевіч

67. Дземідовіч Дзмітрый Аляксандравіч

68. Дзеравянка Міхаіл Андрэевіч

69. Дзянісаў Леанід Дзмітрыевіч

70. Дзятлаў Аляксандр Мікалаевіч

71. Драбышэўская Валянціна Станіславаўна

72. Дражын Уладзімір Несцеравіч

73. Драздоў Анатоль Фёдаравіч

74. Дрозд Яўген Ануфрыевіч

75. Дубашынская Ірына Паўлаўна

76. Душачкін Андрэй Андрэевіч

77. Ермаловіч Віктар Іванавіч

78. Ждан (Пушкін) Алег Аляксеевіч

79. Жук Канстанцін Якаўлевіч

80. Жукаў Алег Уладзіміравіч

81. Жылінская Таццяна Генадзьеўна

82. Забалоцкая Людміла Васільеўна

83. Зайцаў Сяргей Міхайлавіч

84. Залеская Тамара Георгіеўна

85. Зарэцкая Юлія Францаўна

86. Зелянко Вера Віктараўна

87. Знак Міхаіл Рыгоравіч

88. Зубовіч (Бабурэвіч) Алена Сяргееўна

89. Зэкаў Анатоль Мікалаевіч

90. Іваноў Павел Уладзіміравіч

91. Ільінскі Мікалай Іванавіч

92. Ісаковіч Валерыя Уладзіміраўна

93. Іўлева Валерыя Уладзіміраўна

94. Кавалёнак Тамара Аляксандраўна

95. Кавальчук Тамара Васільеўна

96. Казакова Ірына Валер’еўна

97. Казапалянская (Капа) Наталья Міхайлаўна

98. Казлоў Анатоль Сяргеевіч

99. Казлоў Мікалай Георгіевіч

100. Каленчыкава Ніна Васільеўна

101. Камейша Казімір Вікенцьевіч

102. Камлюк (Трэйя) Наталля Аляксандраўна

103. Канановіч Іван Іванавіч

104. Капыловіч Іван Іванавіч

105. Каранеўскі Аляксандр Уладзіміравіч

106. Карніловіч Эдуард Аляксандравіч

107. Каротчыкава Настасся Міхайлаўна

108. Карызна Уладзімір Іванавіч

109. Карэліна Дзіта Аляксандраўна

110. Касцючэнка Наталія Мікалаеўна

111. Квілорыя Валерый Тамазавіч

112. Кірпічэнка Віталь Якаўлевіч

113. Кірылава (Чорная) Ала Дзмітрыеўна

114. Кішчанка Максім Аляксандравіч

115. Клачко Людміла Леанідаўна

116. Кніга (Курбека) Вікторыя Леанідаўна

117. Кобрын Уладзімір Мікалаевіч

118. Коваль Вольга Уладзіміраўна

119. Козел Аляксандр Іванавіч

120. Коктыш Кірыл Яўгенавіч

121. Конеў Фёдар Ягоравіч

122. Конеў Ягор Фёдаравіч

123. Конышава Алена Фёдараўна

124. Кошкіна Алена Вадзімаўна

125. Краснеўская Зінаіда Якаўлеўна

126. Крашэніннікава (Кражава) Святлана Паўлаўна

127. Крывялевіч Барыс Аляксандравіч

128. Крыжаноўскі Яўген Анатольевіч

129. Кудраўцава (Дамаронак) Таццяна Іванаўна

130. Кузняцоў Мікалай Васільевіч (Вабіч Алесь)

131. Кузьмічова Анастасія Сяргееўна

132. Кулеш Міхаіл Іванавіч

133. Кулік Зоя Мікалаеўна

134. Кулічэнка Уладзімір Уладзіміравіч

135. Купрыянец Таццяна Аляксанраўна

136. Лапцёнак Ігар Мікалаевіч

137. Латышкевіч Маргарыта Юр’еўна

138. Лебедзева Таццяна Абрамаўна

139. Левішко Тамара Рыгораўна

140. Легастаева Аліна Антонаўна

141. Лейка Таццяна Аляксандраўна

142. Ліпкін Мікалай Аркадзьевіч

143. Ліпскі Уладзімір Сцяпанавіч

144. Ломцеў Аляксей Анатольевіч

145. Лосева (Лёсава) Дар’я Станіславаўна

146. Лявонава Ірына Віктараўна

147. Ляліхава Тамара Мітрафанаўна

148. Ляцко Дар’я Пятроўна

149. Мажчэнка (Сударава) Іна Віктараўна

150. Мазго Уладзімір Мінавіч

151. Макараў Дзмітрый Генадзьевіч

152. Макараў Уладзімір Мацвеевіч

153. Макарэвіч Сафія Аляксандраўна

154. Максімовіч Валерый Аляксандравіч

155. Мальчэўская Алена Аляксандраўна

156. Маляўка Мікалай Аляксандравіч

157. Марозаў Змітрок (Дзмітрый Дзмітрыевіч)

158. Марозаў (Парэмскі) Леў Паўлавіч

159. Марціновіч Алесь (Аляксандр Андрэевіч)

160. Марціновіч Дзяніс Аляксандравіч

161. Марчук Георгій Васільевіч

162. Марчук Наталля Георгіеўна

163. Маслюкоў Валянцін Сяргеевіч

164. Масляніцына Ірына Аляксандраўна

165. Матвіенка Анатоль Яўгенавіч

166. Мацюхіна Таццяна Барысаўна

167. Мікалаеў Дзмітрый Міхайлавіч

168. Міксюк Сцяпан Іванавіч

169. Мікуліч Мікалай Уладзіміравіч

170. Міхаленка Эліна Іосіфаўна

171. Міхонскі Іосіф Іосіфавіч

172. Мішнёва Галіна Фёдараўна

173. Моссэ Кацярына Паўлаўна

174. Мукавозчык Андрэй Мікалаевіч

175. Мураўёў Андрэй Леанідавіч

176. Мятліцкі Мікалай Міхайлавіч

177. Навумовіч Уладзімір Аляксандравіч

178. Найдзін Васіль Іванавіч

179. Наследнікава (Пашук) Марына Валянцінаўна

180. Ніжнева Дар’я Аляксандраўна

181. Ніжнева-Ксенафонтава Надзея Леанідаўна

182. Нікіцін Міхаіл Генадзьевіч

183. Нікольская Вольга Уладзіміраўна

184. Нічыпаровіч Дзеніслаў Іванавіч

185. Новаш Наталля Уладзіміраўна

186. Новікаў Дзмітрый Мікалаевіч

187. Няхай Валерый Мікалаевіч

188. Падвойская Леаніда Іванаўна

189. Падліпская Зоя Іванаўна

190. Пазняк Валерый Яўгенавіч

191. Пазнякоў Міхаіл Паўлавіч

192. Палеес Лізавета Давыдаўна

193. Паліканіна Валянціна Пятроўна

194. Папова Алена Георгіеўна

195. Паўлючэнка (Норына) Вольга Міхайлаўна

196. Пашкоў Генадзь Пятровіч

197. Піменава Алена Ігараўна

198. Піндзіч (Ватуцін) Юрый Юр’евіч

199. Пісарчык (Пісарык) Аляксандр Уладзіміравіч

200. Пісарэнка (Багамолава) Алена Міхайлаўна

201. Піскуноў Аляксандр Уладзіміравіч

202. Плавінскі Аляксандр Стэфанавіч

203. Праўдзін Віктар Аляксандравіч

204. Прахіна Алена Мікалаеўна

205. Прохар Маргарыта Пятроўна

206. Раднова(Кашуба) Ганна Адамаўна

207. Разановіч Анатоль Іванавіч

208. Рашэтнікава Ніна Барысаўна

209. Роўда Кацярына Сяргееўна

210. Саверчанка Іван Васільевіч

211. Саветная Наталля Віктараўна

212. Сакалова Вольга Міхайлаўна

213. Сакалоў Аляксандр Іванавіч

214. Саламаха Уладзімір Пятровіч

215. Сарока Рыгор Ільіч

216. Саротнік (Радунь) Валерыя Васільеўна

217. Саскавец Ала Мікалаеўна

218. Саўчык Дзмітрый Уладзіміравіч

219. Саўчык Уладзімір Мікалаевіч

220. Свечнікава Алена Уладзіміраўна

221. Сенатарава Надзея Іванаўна

222. Сендзер Анатоль Нічыпаравіч

223. Сівец Таццяна Мікалаеўна

224. Сідарэйка Андрэй Пятровіч

225. Сінюк (Шумілава) Вікторыя Аляксандраўна

226. Скарынкін Андрэй Уладзіміравіч

227. Скарынкін Уладзімір Максімавіч

228. Слюсарэнка Сяргей Сяргеевіч

229. Собалева (Альхоўская) Ганна Мікалаеўна

230. Сохар Юрый Максімавіч

231. Сочнева Таццяна Віктараўна

232. Спрынчан Вадзім Браніслававіч

233. Стройлава Кацярына Сяргееўна

234. Сцяпанава (Мартынчык) Ганна Сяргееўна

235. Талкачоў Валянцін Андрэевіч

236. Таляронак (Любашына) Вольга Фёдараўна

237. Тарасевіч Вольга Іванаўна

238. Тарасевіч Генрых Францавіч

239. Татарынаў Юрый Аркадзьевіч

240. Токарава Ірына Аляксандраўна

241. Трафімава Таісія Іванаўна

242. Трахімёнак Сяргей Аляксандравіч

243. Тулінаў Уладзімір Максімавіч

244. Тулупава Ірына Зігмундаўна

245. Туміловіч (Мілановіч) Жана Уладзіміраўна

246. Турава Алена Віктараўна

247. Уладзіміраў Уладзімір Дзмітрыевіч

248. Умец Станіслава Вячаславаўна

249. Філіповіч Валянцін Сяргеевіч (Філіп Валянцінаў)

250. Фралова Іна Мікалаеўна

251. Ханок Эдуард Сямёнавіч

252. Хвалей Яўген Іванавіч

253. Цітавец Іван Васільевіч

254. Ціханава Ганна Аляксандраўна

255. Цэханскі Сяргей Пятровіч

256. Цяўлоўскі Андрэй Канстанцінавіч

257. Чайка Ніна Цімафееўна

258. Чаргінец Мікалай Іванавіч

259. Чарказян Ганад Бадрыевіч

260. Чарняўскі Мікалай Мікалаевіч

261. Чаропка Вітаўт (Віктар Кузьміч)

262. Чарота Аляксей Іванавіч

263. Чарота Іван Аляксеевіч

264. Чудаў Валерый Іванавіч

265. Чумакова Ганна (Ханна) Пятроўна

266. Чыгрынаў Пётр Гаўрылавіч

267. Чыж-Літаш Ганна Пятроўна

268. Чыжэўская Алена Антонаўна

269. Чылек (Грышукевіч) Дзіяна Ігараўна

270. Чыркова Стэла Алена Барысаўна

271. Шабовіч Мікола (Мікалай Віктаравіч)

272. Шамякіна Марыя Вячаславаўна

273. Шамякіна Таццяна Іванаўна

274. Шаржановіч Ксенія Віктараўна

275. Шаўцоў Юрый Вячаслававіч

276. Шніп Віктар Анатольевіч

277. Шостак Адам Міхайлавіч

278. Шпартава Таццяна Яўгенаўна

279. Шруб Павел Міхайлавіч

280. Шчаглоў Гардзей Эдуардавіч

281. Шчарбакова Алена Яўгенаўна

282. Шыманскі Міхаіл Мікалаевіч

283. Шымолін Віктар Іванавіч

284. Шырко Васіль Аляксандравіч

285. Юркін Іван Захаравіч

286. Явіч Яна Паўлаўна

287. Якута Яўгенія Сяргееўна

288. Яўсеева Святлана Георгіеўна

 

Светлая памяць

1. Акулік Аляксандр Канстанцінавіч (памёр у 2021 г.) 

2. Афяроўскі Аляксандр Рыгоравіч (памёр у 2020 г.)

3. Бажко Алесь Цімафеевіч (памёр у 2013 г.)

4. Бубнаў Віктар Анатольевіч (памёр у 2013 г.)

5. Васільеў Андрэй Леанідавіч (памёр у 2021 г.)

6. Васькоў Мікалай Андрэевіч (памёр у 2016 г.)

7. Вашкевіч Эльвіра Віктараўна (памерла ў 2020 г.)

8. Вялічка Уладзімір Паўлавіч (памёр у 2018 г.)

9. Гукаў Леанід Кірылавіч (памёр у 2006 г.)

10. Гусеў Юрый Аляксандравіч (памёр у 2010 г.)

11. Дзялендзік Анатоль Андрэевіч (памёр у 2019 г.)

12. Дыбча Арнольд Уладзіміравіч (памёр у 2015 г.)

13. Ермалаеў Уладзімір Фаміч (памёр у 2014 г.)

14. Жабко Яніна Георгеўна (памёрла ў 2019 г.)

15. Жук Анатоль Аляксандравіч (памёр у 2009 г.)

16. Жыгоцкі Мікалай Рыгоравіч (памёр у 2018 г.)

17. Жычка Хведар Дзмітрыевіч (памёр у 2007 г.)

18. Жылінскі Мікалай Міхайлавіч (памёр у 2016 г.)

19. Іваноў Валерый Рыгоравіч (памёр у 2016 г.)

20. Іваноў Мікалай Уладзіміравіч (памёр у 2021 г.)

21. Ільюшына Наталля Іванаўна (памерла ў 2012 г.)

22. Ірынарха Руслан Сяргеевіч (памёр у 2015 г.)

23. Календа Людміла Валяр’янаўна (памёрла ў 2019 г.)

24. Кантылёў Яўген Якаўлевіч (памёр у 2008 г.)

25. Каршукоў Яўген Іванавіч (памёр у 2018 г.)

26. Качаткова Ірына Львоўна (памерла ў 2018 г.)

27. Кісялёў Уладзімір Мікалаевіч (памёр у 2021 г.)

28. Конышаў Фёдар Васільевіч (памёр у 2007 г.)

29. Круль Міхаіл Аляксандравіч (памёр у 2013 г.)

30. Кузьмічоў Анатоль Пятровіч (памёр у 2011 г.)

31. Куляшова Валянціна Аркадзьеўна (памёрла ў 2018 г.)

32. Лазар Уладзімір Аляксеевіч (памёр у 2014 г.)

33. Лукша Валянцін Антонавіч (памёр у 2012 г.)

34. Лукша Леанід Васільевіч (памёр у 2017 г.)

35. Маеўская Ніна Васільеўна (памерла ў 2011 г.)

36. Маеўскі Васіль Фаміч (памёр ў 2013 г.)

37. Майсееў Анатоль Фёдаравіч (памёр у 2008 г.)

38. Макарцоў Мікалай Фёдаравіч (памёр у 2012 г.)

39. Макарэвіч Васіль Сцяпанавіч (памёр у 2017 г.)

40. Макоўскі Аляксандр Пятровіч (памёр у 2016 г.)

41. Малаш Юрый Леанідавіч (памёр у 2011 г.)

42. Марук Уладзімір Антонавіч (памёр у 2010 г.)

43. Маскаленка Валерый Сцяпанавіч (памёр у 2011 г.)

44. Мацвеенка Уладзімір Іванавіч (памёр у 2021 г.)

45. Мачульскі Уладзіслаў Антонавіч (памёр у 2017 г.)

46. Міклашэўскі Яўген Васільевіч (памёр у 2010 г.)

47. Міхлееў Дзмітрый Міканоравіч (памёр у 2019 г.)

48. Мяснікоў Анатоль Фёдаравіч (памёр у 2011 г.)

49. Панамароў Валянцін Георгіевіч (памёр у 2007 г.)

50. Патапаў Валерый Паўлавіч (памёр у 2013 г.)

51. Паўлаў Савелій Яфімавіч (памёр у 2017 г.)

52. Прыходзька Пятро Фёдаравіч (памёр у 2006 г.)

53. Пятровіч Дзмітрый Леанідавіч (памёр у 2020 г.)

54. Пяхота Алена Ануфрыеўна (памерла ў 2011 г.)

55. Радзечка Пётр Іванавіч (памёр у 2020 г.)

56. Радзівончык (Кукіна) Ніна Іванаўна (памерла ў 2011 г.)

57. Рассадзін Сяргей Яўгенавіч (памёр у 2017 г.)

58. Рашкевіч Віктар Фёдаравіч (памёр у 2020 г.)

59. Савіцкі Алесь Ануфрыевіч (памёр у 2015 г.)

60. Саковіч Павел Паўлавіч (памёр у 2014 г.)

61. Саладоўнікаў Станіслаў Васільевіч (памёр у 2010 г.)

62. Сапажкоў Юрый Міхайлавіч (памёр у 2013 г.)

63. Сенюкоў Генадзь Палікарпавіч (памёр у 2008 г.)

64. Сердзюкоў Мікалай Мікалаевіч (памёр у 2020 г.)

65. Сілецкі Аляксандр Валянцінавіч (памёр у 2019 г.)

66. Спрынчан Браніслаў Пятровіч (памёр у 2008 г.)

67. Стадольнік Іван Канстанцінавіч (памёр у 2021 г.)

68. Сульянаў Анатоль Канстанцінавіч (памёр у 2021 г.)

69. Супрановіч Таісія Іосіфаўна (памерла у 2021 г.)

70. Суслаў Аляксандр Аляксандравіч (памёр у 2013 г.)

71. Токараў Міхаіл Дзмітрыевіч (памёр у 2010 г.)

72. Трасцянскі Віктар Сцяпанавіч (памёр у 2008 г.)

73. Федасеенка Уладзімір Канстанцінавіч (памёр у 2018 г.)

74. Феранц Васіль Рыгоравіч (памёр у 2013 г.)

75. Хадасевіч Вацлаў Антонавіч (памёр у 2015 г.)

76. Чадовіч Мікалай Трафімавіч (памёр у 2011 г.)

77. Чэбаганаў Анатоль Васільевіч (памёр у 2019 г.)

78. Шаркоў Анатоль Васільевіч (памёр у 2020 г.)

79. Шашкоў Алесь Андрэевіч (памёр у 2016 г.)

80. Шашкоў Мікалай Сцяпанавіч (памёр у 2018 г.)

81. Шыловіч Георгій Уладзіміравіч (памёр у 2011 г.)

82. Юрчанка Георгій Фёдаравіч (памёр у 2014 г.)

83. Явар (Сачанка) Святлана Барысаўна (памерла ў 2011 г.)

84. Якутаў Уладзімір Дзмітрыевіч (памёр у 2010 г.)

85. Ярмоленка Валерый Аляксандравіч (памёр у 2015 г.)

86. Яфімава Маргарыта Барысаўна (памерла ў 2015 г.)